Apartman Dairesinde Kolaylıkla Yetiştirebileceğiniz Ev Bitkileri

345 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Evlerimizde bitki ve çiçek yetiştirmek tıpkı evde kedi-köpek beslemek ve yetiştirmek gibi bir iştir. En az kedi ve köpek gibi evlerimizde beslediğimiz canlılara gösterdiğimiz hassasiyeti, evlerimizde yetiştirdiğimiz ev bitkileri içinde gösteririz. Göstermeliyiz! Çünkü işin özünde bitki de olsa canlı olduğunu dikkate almalı, özveri göstermeliyiz ki büyüyüp gelişebilsin. Bitki ve çiçek yetiştirmekte en az kedi-köpek yetiştirmek kadar zordur. Daima ilgi ister. Yoksa yetiştirdiğiniz bitkinin sonu malumunuzdur. Ona keza birde çoğunluğumuz apartmanlarda yaşadığını varsayacak olursa bitki yetiştirmek daha zor olur. Ekstra dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır. Bu hususları da göz önüne alarak sizler için apartman dairesinde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz ev bitkileri çeşitleri için bir derleme hazırladım.

Apartman Dairesinde Kolaylıkla Yetiştirebileceğiniz Ev Bitkileri

Ev bitkisi seçerken dikkat edilmesi gereken ilk hususu sorsanız ilk akla gelecek olan zevke uygun bitki olması denilir ama değil! Çünkü dairenizin aldığı gün ışığından sıcaklığına, neminden bitkiyi koyacağınız yere kadar bir çok düşünülmesi ve cevaplanması gereken durumlar vardır. Bu seçenekleri değerlendirdikten sonrasında geriye kalan ev bitkisi ve çiçekleri arasından bakabileceğiniz, zevkinize ve dahi evinizin dekorasyonuna uygun bitki ve çiçekleri büyütüp, yetiştirebilirsiniz. En azından ciddi olarak apartman dairesinde bitki yetiştirmek isteyenler bu şekilde yapmalıdır. Bende işinizi kolaylaştırmak adına, saydığım kriterlere en uygun ev bitkisi ve çiçeklerinden oluşan bir derlemeyi sizler için hazırladım. Özellikle düşük ışık koşullarında ve çok sıcak ortam istemeyen, az su ile uzun süre yaşayabilen, az yaprak döken, uzun süre solmadan yeşilliğini ve tazeliğini koruyan ev bitkisi ve çiçeklerini sizler için seçtim.

Bitkileri incelemeden önce ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Evleriniz için kolay yetiştirebileceğiniz bitkileri derliyorum ama bitkileri yerleştirip, sergileyebilmeniz için bazı fikirlere ihtiyacınız olacak. Bundan dolayı aşağıdaki bağlantıdaki derlemeye mutlaka göz atmayı unutmayın.

Begonya Çiçeği ve Bakımı

Bitkilerinin konuşmasını isteyenler için tercih edilmesi gereken bir ev bitkisidir. Çünkü, suya ihtiyacı olduğu zaman dramatik bir şekilde solmaya başlayınca, size suya ihtiyacı olduğu çok bariz anlatabilen bir bitkidir. Bir çok rengi ve çeşidi vardır.

Direk gün ışına maruz kalmamalı ve belirli aralıklarda saksının yönünü değiştirmekte yarar vardır. Çünkü ışığı geldiği yöne gitmeye meyilli bir ev bitkisidir.

Orkide Çiçeği

Sarısı, fuşyası, beyazı ve pembesiyle, uzun tek veya çift dallı olarak bulunan, sevgiyi, aşkı ve eşsizliği ifade eden, boyu 40 ile 100 santim arasında değişebilen, direk gün ışığını sevmeyen ama ışığın geldiği yöne doğru uzanmayı seven, aydınlık olması kafi olan bir ev bitkisidir. Eğer ki suyunu düzenli olarak verir ve rüzgarlı bir ortamda tutmazsanız uzun süre evinizi süsleyecektir.

Peperomia, Yani Zümrüt Dalgası Çiçeği

Adına bakıp ta eşsiz bir çiçekmiş gibi durduğuna aldanmayın, en yaygın süs bitkilerinden olup, yapraklarının güzelliğine sebep ilgi çekici ve rağbet görmüş bir ev bitkisidir. 1000’den fazla türü varmış. Ben görmedim! Aydınlık bir odada, çok az bir sulama alışkanlığı ile uzun süre sizinle yaşayabilecek, evinizde güzel bir misafir olabilecektir. Çok az su ister. Hatta üstten değil de saksının alt kabına su koymanız ona yeter de artar… Kuyruk şeklinde ince uzun çiçek açarlar. Çok enteresandır… Kalp şeklinde gri tonu yapraklarının, zeytin yeşili damarları var. Yanındaki bir çok çiçek ile bambaşka bir hava katabilecek türden bir ev bitkisidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık