Bedeninizin ve Ruhunuzun Sinyal Verdiği Dönem

342 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Doğumdan ölüme kadar olan süre içinde vücutta sürekli bir hormonal dalgalanma yaşanır. İlk bebeklik, çocukluk derken bu dalganın ilk yüksek etkisi ergenlik çağında gelir. Gençliğin ve enerjinin zirve yaptığı dönemler geride kaldıktan sonra hayatın ve vücudun akışı normal seyrinde yoluna devam eder. Ta ki 40 yaş sendromu kapıyı çalana kadar…

Düşünce yapısının oturduğu, yaşam kalitesinin arttığı ve ya düştüğü bu dönemlerde hayat kaygısı, sorumluluklar, endişeler hatta kıskançlıklar kişinin özgüvenini elinden almaya başlar. Sadece erkeklerin değil kadınların da yaşadığı 40 yaş sendromu, daha çok erkeklerde yaşanır. Hayatın su gibi akıp geçtiği ve yaşın yükseldiğini kabullenememe gibi durumlar bu sendromun kendini gösterdiği ilk belirtilerdir. İlerleyen yaşla beraber hem kadınlarda hem de erkeklerde bazı kopukluklar yaşanmaya başlar. Eski enerjilerinin artık olmadığını fark etmeleriyle bu durum iyiden iyiye su yüzüne çıkar. Sendromun zirve yaptığı anlardan biri kendine olan güvenin kırıldığının fark edildiği zamandır.

40 Yaş Sendromu Erkeklerde ve Kadınlarda Farklı Belirtiler Gösterir

Yaşlanmayla birlikte beynimizde oluşan ciddi değişikliklerin krize yol açması, içsel olarak çözülemeyen sorunlara doğru sürüklenmeye yol açar. Erkeklerde 40 ve 50’li yaşlarda ortaya çıkan 40 yaş sendromu kadınlarda ise 35’li yaşlarda kendini göstermeye başlar. Erkekler sendromla birlikte kişisel değişimler, tarz değişimi, pahalı arabalara olan ilginin artmasıyla ortaya çıkar. Kadınlar da ise daha çok fiziksel görünüm takıntısıyla ortaya çıkar. Kadınlarda ve erkeklerde farklı şekilde ortaya çıkan 40 yaş sendromunu herkes farklı şiddette ve şekilde yaşar.

40 Yaş Sendromunun Belirtileri

40 yaş sendromu, genellikle depresyonla karıştırılmaktadır. Ancak 40 yaş sendromu her 40 yaşına giden birey de olmadığı gibi tam olarak depresyonla da aynı belirtileri göstermez. Bazı insanlar 40 yaş sendromunu hissetmeden geride bırakırken bazıları ise daha ağır atlatır. Sebepsiz şekilde ortaya çıkan 40 yaş sendromu, sanıldığının aksine hayatını yoluna koymuş ve sistemli yaşayan insanlarda daha çok görülmektedir. Hayatında istediği her şeyi yapan ve yaşayan insanlar genelde 40-45 yaşları arasında bir boşluğa düşer. Bu tanımlanması zor boşluk, 40 yaş sendromunun ilk ayak sesleri olur. Gençliğin verdiği enerji ve heyecanın geride kaldığını hissetmesiyle bu durum kişileri huzursuzluğa ve mutsuzluğa iter. Kilo alma, bölgesel yağlanma gibi vücuttaki değişimler çok büyük olay olmaya başlar. 40 yaş sendromu yaşayan kişiler genellikle imaj değişikliğine gider.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık