Chia Tohumu Faydaları Herkesi Şaşırtıyor!

329 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Üç yıldır chia tohumu kullanıyorum. Kilomu korumak, sağlığımı güçlendirmek için çok faydasını gördüm. Deneyimlerime ve bilimsel araştırmalara dayanarak Chia tohumu faydalarını sizinle paylaşıyorum.

Tokluk hissi veriyor

Chia tohumu, içerdiği bitkisel protein ve diyet lifleriyle midede uzun süre kalıyor ve tokluk hissi veriyor. Bu açıdan baktığımızda aşırı iştahı kapatmaya yardımcı oluyor ve fazla kalori almayı engelliyor.

Metabolizmayı hızlandırıyor

C vitamini, kalsiyum, protein içeren Chia tohumu metabolizma hızlandırmaya yardımcı olup sağlıklı kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Özellikle, kahvaltı veya ara öğünlerde Chia tohumu yemek, zayıflamaya fayda sağlıyor.

Chia tohumu bağırsakları çalıştırıyor

Diyet lifleri içeren Chia tohumu, bağırsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcı oluyor. Yoğurt, süt, su veya kefirde bekletildiğinde jel kıvamı alan Chia tohumu, bağırsakları temizleyip kabızlık gidermede etkili sonuçlar veriyor.

Kas ağrılarını azaltıyor

Spor sonrası kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olan Chia tohumu, yüksek oranda potasyum içeriyor. Bu özelliğiyle kalp ve damar sağlığının güçlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, kan dolaşımı rahatlatıyor.

Bağışıklığı güçlendiriyor

Yüksek oranda C vitamini içeren Chia tohumu, bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor. Düzenli olarak Chia tohumu tüketen bireylerin grip ve benzeri hastalıklara yakalanma riski azalıyor.

Chia tohumu günde ne kadar tüketilmelidir?

Uzmanlar, günlük 1 yemek kaşığı Chia tohumu önermektedir. Bir yemek kaşığı Chia tohumu yaklaşık 50 kaloridir. Diyet yapan birinin günde 1500 kalori kadar alabileceği bilgisini göz önünde bulundurursak, 1 yemek kaşığı Chia tohumundan 50 kalori almak gayet uygundur.

Chia tohumu emzirme döneminde kullanılır mı?

Omega 3 yağları içeren Chia tohumu, emzirme döneminde kullanılabilir. Ancak yine de birkaç gün yedikten sonra kendinizi gözlemleyin, olası bir yan etki durumunda kullanmayı bırakın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık