Chia Tohumu Nasıl Tüketilir, Faydaları Nedir?

322 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Son zamanların süper besini Chia tohumu ile tanıştınız mı? Benimki biraz geç oldu ama güzel oldu, beslenmemde baştacı yaptım! Çünkü, sütten daha fazla kalsiyum; böğürtlenden daha fazla kansere karşı koruyucu özler içeriyor. Siz, değerli “Diyete Başlıyorum” okuyucuları için Chia tohumu nasıl tüketilir, faydaları nedir gibi merak edilen sorulara, etkili cevaplar sunuyorum.

Chia tohumu, büyük marketlerin organik reyonlarında veya aktarlarda satılır. Günde 1 yemek kaşığı Chia tohumu tüketmek, ihtiyacınız olan protein, diyet lifi, kalsiyum, Omega-3 için güvenilir bir destek olacaktır. Bir paket Chia tohumu size en az 2 ay boyunca yeter, bu açıdan değerlendirirseniz, ekonomik olduğunu göreceksiniz.

Bitkisel protein içeriğiyle yağ yakma metabolizmasını hızlandıran, kasları besleyen Chia tohumu, uzun süre tok tutma özelliğiyle kilo vermeyi kolaylaştırır.

Diyet lifi özleriyle hem bağırsakları içeriden süngerle geçmiş gibi toksin ve zararlı bakterilerden temizler hem de kabızlığı giderir.

Omega 3 yağlarıyla Chia tohumu, beyin ve sinir sistemi açısından olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca, konsantrasyon, zeka gelişimi ve yorgunluk gidermeye faydalıdır. Bu faydalı yağlar, daha kısa sürede doymayı sağlarken, tatlı krizlerini gidermeye yardım eder.

Sütten daha fazla kalsiyum içeren bu süper besin, yağ yakmayı hızlandırır. Vejeteryan beslenenler veya süt içemeyenler için alternatif bir besindir. Kalsiyum, kemik erimesini önlemeye yardım eder, özellikle menopoz döneminde kadınların tüketmesinde fayda vardır.

Chia tohumu faydaları nelerdir?

C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı korur.
Kalsiyum özleriyle yağ yakma metabolizmasını hızlandırıp kilo verdirir.
Protein içeriğiyle yağdan kilo vermeyi ve uzun süre tok kalmayı sağlar.
Diyet lifleriyle bağırsakları temizler ve kabızlığı önler.
Omega 3 yağlarıyla beyni korur, daha çabuk doymayı sağlar.
Magnezyum içeriğiyle adet sancısını ve kas ağrılarını azaltır.
Demir içeriğiyle kansızlığa iyi gelir, adet dönemi düzensizliklerini giderir.

Chia tohumunun fındığa benzer bir tadı vardır. Yoğurtla, sütle, salatayla, omletle birlikte tüketilebilir. Özellikle belirli süre yoğurtta bekleyen Chia tohumu, jel kıvamını alıp müthiş bir lezzet kazanır. Yani, zayıflamanın lezzetli ve kolay bir yolunu sizlere açar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık