Chia Tohumu

301 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Chia tohumu oldukça fonksiyonel bir besindir çünkü tıpkı fonksiyonel meyvelerde olduğu gibi chia tohumları da maksimum düzeyde besleyici özelliğe sahip olup, minimum düzeyde kalori içermektedir.

Chia’nın besinsel özelliklerine baktığımızda lif, omega yağ asitleri, kalsiyum, antioksidan ve protein dahil olmak üzere bir çok sağlık öğesi içermektedir.

Chia tohumu tavsiye edilen günlük kalsiyum miktarı 28 gram (yaklaşık iki yemek kaşığı) kadardır.

Chia tohumu yüksek miktarda lif içermektedir.Genel sağlığımız için lifler çok önemlidir. Liflerin, hayati fonksiyonlar, vücudun kilo kontrolü, sindirim sistemi ve kalp sağlığı açısından çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Lif bakımından zengin gıdalar tüketmek, HDL kolesterolü (iyi kolesterol) dengeleyip, LDL kolesterolü (kötü kolesterol)’ü düşürerek kalbi korumaya yardımcı olur. . Lifler sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olur ve sindirim sistemindeki sıvıları genişleterek tok hissetmenizi sağlar.

Önerilen günlük lif tüketim miktarı 20-35 gram arası olması gerekirken, ne yazık ki insanlar günde ortalama 12-15 gram lif almaktadır. Chia 28 gramı 10.6 gr diyet lifi içermektedir.Bu da günlük ihtiyacın üçte birini karşılamaktadır.

100 gram chia tohumu içerisinde:

Enerji: 486 kalori
Karbonhidrat: 42.12 g
Diyet posası: 34.4 g
Yağ: 30.74 g
Doymuş :3.330
Tekli doymamış :2.309
Çoklu doymamış :23.665
Protein: 16.54 g
Tiamin( B1 vitamini)(54%): 0.62 mg
Niasin (59%) :8.83 mg
Kalsiyum (63%): 631 mg
Demir (59%) :7.72 mg
Magnezyum (94%): 335 mg
Fosfor (123%): 860 mg

bulunmaktadır.

Omega 3 yağlarıyla Chia tohumu, beyin ve sinir sistemi açısından olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca, konsantrasyon, zeka gelişimi ve yorgunluk gidermeye faydalıdır. Bu faydalı yağlar, daha kısa sürede doymayı sağlarken, tatlı krizlerini gidermeye yardım eder.

Chia tohumu kilo vermek isteyenler için kullanışlı bir bitkidir. Kullanımı da çok kolaydır. Sadece chia tohumu yutulabilir. Yutulan chia tohumu ise midede şişer ve uzun süre tok tutmaya yarar.Ancak fazla tüketimi midede şişkinlik ve gaz yapacağı için önerilen miktarlarda tüketmeye özen gösterin.
Chia Tohumunu Nasıl Tüketebilirim?

Chia tohumlarını salatalarda kullanabilirsiniz.
Chia tohumları ile pudinglerinizi süsleyin.
Reçel içerisine chia tohumu ekleyebilirsiniz.
Chia tohumunu ılık süt ile karıştırın.
Ekmek ve unlu mamüller içerisine chia tohumu ekleyin.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık