Diyet Yaparken Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

329 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Diyeti düşük kalorili yicekler tüketip, yüksek kalorileri gıdaları tüketmeme olarak adlandırabiliriz. Yaz mevsiminin yaklaşması demek diyet mevsiminin yaklaşması demektir çoğu insan için. Okul veya kurs vb. olmadığı için kendi diyet programları daha rahat belirlenebilir.

Ayrıca yaz mevsimi kışa göre daha rahat kilo verilebilen bir mevsimdir. Bu sıcak mevsime yaklaşırken çoğu insanın aklından ‘Diyet’ kelimeleri geçer. Bazıları diyete başlamış, bazıları ise yazı beklemektedir.

Peki diyeti insanın kendi kafasına göre yapması doğru mu? Doğru bir diyet için nelerin doğru olduğunu biliyor musunuz?
Diyet Yaparken Yapılan Yanlışlar

Bu yazıda sizlere diyet yaparken doğru bildiğimiz yanlışlar aktarılacaktır.

Açken spor yapmak daha çok kilo verdirir. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Vücutta besin yok iken yapılan egzersiz ve sporlar, belki de çok emek vererek yaptığınız kaslarınızı eritir. Kasların değil yağların erimesini istiyorsanız bir şeyler yedikten sonra spor yapmanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

İnternetteki tüm diyet ve zayıflama bilgileri doğrudur. Bu da aynı şekilde yanlış bir düşüncedir. İnternette gördüğünüz her yazıya ve bilgiye inanmamanız gerektiği gibi bunların da hepsine inanmamanız gerekir.

Bu yazıları hazırlayanların çoğu bu konuda bilgi sahibi insanlar değil veya sadece kendi vücutlarında işe yaradı diye herkeste işe yarayacağını düşünüp paylaşan kişilerdir. Ama herkesin bünyesi aynı değil tabi ki. Güvenilir sitelerden ve diyetisyen bloglarından gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Diyette asla tuz tüketilmez Sodyuma vücudun ihtiyacı vardır ve diyet yaparken beslenmenizden tuzu tamamen çıkarmak çok da sağlıklı bir karar olmayacaktır. Fazlası vücuda zararlı olduğu gibi tuzu hiç tüketmemek de zararlıdır.

Kilo verme ilaçları diyette işe yarar Kilo vermek inanın ki bir kaç hap ile olacak kadar basit değildir. Piyasada ‘Kilo verdirmeyi’ vaat eden hap vb. ürünlerin çoğu işe yaramaz sahte ürünlerdir. Bu ürünler ciğerleriniz ve böbrekleriniz başta olarak vücudunuzu büyük tahribata uğratır

Diyet ürünler kilo aldırmaz bol bol kullanılabilir Diyet ürünler, normallerine göre daha az kalorilidir. Ama bu kilo aldırmaz demek değildir. Örnek olarak normal ürün 20 kalori ise, diyet ürün 16 kaloridir. Ama ikisini de tükettiğinizde vücudunuza bir miktar kalori girer ve ikisinin de fazlası kilo aldırır. Tavsiye edilen diyet yaparken (mümkünse günlük hayatta dahi) paket ürünler tüketilmemesidir.

Meyve yemek kilo aldırmaz Meyvenin de elbette ki içerisinde bir miktar kalorisi vardır ve tabi ki meyve şekeri vardır. Yani elbette ki aşırısı kilo aldırır. Meyveleri tatlı krizlerinizde yüksek kalorili, şerbetli ve kızarmış tatlılar yerine onları yiyerek kullanabilir veya ara öğünlerinizde kullanabilirsiniz.

Yağ hiç bir şekilde tüketilmemeli Bu da kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Yağ da vücudun besin ihtiyaçları arasında çok önemli bir role sahiptir. Tüketmemeniz gereken yağların başında margarin gibi bolca kimyasal ve koruyucu bulunduran yapay yağlar, trans yağlar, doymuş yağlar gelir.

Omega-3 ve 6 gibi ve doymuş olan yağlar sizin için çok faydalıdır ve tüketmenizde bir sakınca yoktur.

Çok fazla su içmek kilo verdirir Su ana ihtiyaçlarımızdan ve bol bol içmenin faydası da elbette bol. Yemeklerin hazmını kolaylaştırdığı ve sindirim sistemini çalıştırdığı doğrudur ama direkt olarak kilo vermeyle kesin bir bağlantısı olduğuna dair bir bulgu şu an için yoktur.

Ekmekten uzak durulmalı Vücudun gün içinde en çok ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin başında karbonhidrat gelmektedir.

Ekmek ise karbonhidrat ihtiyacını çok iyi bir şekilde karşılamaktadır. Sağlıklı ve koruyucusuz tam buğdaylı, tam tahıllı ve kepekli ekmekler aslında çok güzel bir enerji deposudur ve vücuda zarar değil katkı sağlar. Her şey gibi dozunda olacak şekilde tüketmenizde hiç bir sakınca yoktur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık