Evrendeki En Ölümcül Patlamalar Nelerdir?

572 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Evrende kaydedilen en büyük ve enerji dolu patlamalar, Gama ışını patlamalarıdır ve sadece Big Bang‘den sonra oluşmuştur. Bu patlamalar evrene büyük ve eşit derecede zararlar vermiştir! Somut gök cisimleri arasında büyük bir hiçlik alanı olan bu karalık, yüzlerce milyar mil yol kat etmiştir ve bir avuç madde engin mesafelerde dengesiz bir şekilde sıçramıştır. Tabii ki, koşullar havalandırılamaz, hava ve yaşamın var olmasına izin veren tipik şeylerin eksikliği vardır. Bu durumun vehametini gerçekten değiştirmese de, bu karanlık bazen güzel bir şekilde aydınlanmaktadır. Bu parlak ışık kaynakları, meteoroidler bir gezegeni bombalarken, şiddetli alevler yanan bir yıldızdan püskürtürken veya kuasarların kendileriyle çarpışmasıyla devasa patlamalardan gelmektedir. Bununla birlikte, bir tür kozmik patlama bunların hepsini sudan püskürtmektedir. O kadar ölümcüldür ki, onları gezegenden milyarlarca ışık yılı uzakta tespit edilebilmektedir. (Gamma-Ray Bursts)

Enerji Paketli Gama Işını Patlamaları

Güneş parlar ve gündüz gökyüzünü aydınlatır. Bilindiği Güneş Dünya’daki yaşamın kaynağıdır, yaydığı ışıkla çok sayıda türü beslemekte ve desteklemektedir. Hidrojeni helyuma kaynaştırma süreciyle, güneş gaz ceplerini yakmaktadır ve büyük güneş patlamaları oluşmaktdır. Işık, mesafelerin milyarlarca mil uzandığı güneş sisteminin akıl almaz köşelerine yol açtığı için erişimi de çok büyüktür. Güneş saniyede yaklaşık 4 x 10 ^ 26 Joule enerji üretmektedir ve 10 milyar yıl olan Güneş’in ömrü göz önüne alındığında, oldukça fazla enerji yakılmaktadır. Bununla birlikte, bu Gamma-Ray Bursts’a mum tutmaz, çünkü Güneş’in 10 milyar yıl üretmesi için aynı miktarda enerji açığa çıkarmaktadırlar buda varoluşlarının sadece ilk 10 saniyesinde oluşmaktadır! Gama ışınları elektromanyetik spektrumdaki en enerjik dalgadır ve en küçük dalga boylarına sahiptirler. Bu patlamalar kısa ömürlü, milisaniyeden saatlere kadar süren, ancak sadece Big Bang’den sonra, evrenin en enerji dolu ve aydınlık olayları olarak kabul edilmektedirler. Gama Işınları evrende bol miktarda bulunmaktadır, ancak çıplak insan gözü tarafından görülememektedir, böylece gece gökyüzünü siyaha bırakır. Bu ışınları görebilseydik, gece gökyüzü çok farklı, çok daha kaotik ve titrek görünürdü.

Gama Işını Patlamalarının Nedenleri

Elektromanyetik radyasyon, elektromanyetik bir alanda ışınlar (fotonlar, kuanta) şeklinde radyan enerjisi taşımaktadr. Bu dalgalar, davranışlarını belirleyen dalga boylarına bağlı özelliklere sahiptir; bu yerleştirme ve potansiyel davranış elektromanyetik spektrumda haritalanabilmektedir. Bu spektrum, dalga boylarının azalan düzeninde düzenlenmiş radyo dalgaları, mikrodalgalar, kızılötesi, görünür ışık (insanlara), ultraviyole, X ışınları ve Gama ışınlarını içermektedir. Spektrumun sonunda olan Gama Işınları, atom çekirdeğinin radyoaktif bozulmasından kaynaklanmaktadır. En kısa dalga boylarına sahiptirler, ancak spektrumdaki en fazla enerjiyi toplamaktadırlar. Gama Işınları evrendeki en etkileyici ve enerjik patlamalara eşlik etmektedir.

Üretilmelerinin bir yolu, Güneşten 50 kat daha büyük olan devasa bir yıldızın sonuna ulaşıp patlaması ve kara delikle sonuçlanmasıdır. Bu işlem sırasında saniyeler içinde eşi görülmemiş miktarda enerji üreten Gama Işınları jetleri yayılmaktadır. Ayrıca, nötron yıldızlarının (büyük bir yıldızın çökmüş çekirdeği) birbirleriyle çarpıştığı zaman ortaya çıkmaktadırlar. Diğer bazı teoriler, bir nötron yıldızı bir kara delikle birleştiğinde veya iki kara delik birbiriyle çarpıştığında ortaya çıktıklarını göstermektedir. Son çalışmalar, bu gama ışını emisyonlarının madde ve karadeliklerin yarattığı güçlü manyetik alana hakim olduğunu gözlemlemiştir.

Gama Işını Patlamaları Türleri

Gökbilimsel bir olayın zaman içindeki ışık yoğunluğunu anlamak için, gökbilimciler ışık eğrisi adı verilen bir grafik çizmektedirler. Bu grafik, ışığın yayıldığı belirli frekansları, bantları ve göksel fenomen hakkında bilgi sağlayan ışığın yoğunluğu gibi çeşitli diğer özellikleri göstermektedir. Gamma-Ray patlamalarının tüm gözlemlerinde, hiçbir patlamanın aynı ışık eğrilerine sahip olmadığı görülmektedir. Gözlemlenen tüm özelliklerde farklıdırlar, çünkü farklı yoğunluklara ve zirvelere, ayrıca farklı başlangıç parlaklığı ve daha sonra solma modellerine sahiptirler. Bazılarının öncül zayıf patlaması bulunmaktadır, bu daha sonra güçlü bir patlamaya dönüşmektedir. Bu nedenle, Gamma-Ray Burst’ları sınıflandırmanın bir yolu, aşağıda yapıldığı gibi patlama süresidir.

Kısa Gama Işını Patlamaları

Bu GRB’lerin süresi 2 saniyeden azdır ve tespit edilen tüm GRB’lerin % 30’unu oluşturmaktadır. Kısa ömürleri nedeniyle, bunları tespit etmek ve gözlemlemek zordur. 2005 yılından sonra yapılan gözlemler, bu olayların bir ardıllığa sahip olduğunu, eliptik galaksilere ve büyük galaksi kümelerinin merkezi bölgelerine bağlı olduğunu göstermektedir. Bu, büyük yıldızlarla ve süpernovalarla olan herhangi bir bağlantıyı ortadan kaldırmaktadır, bu da uzun süreli GRB’lerden farklı olduklarını göstermektedir. Teoriler bunları nötron yıldızlarının çarpıştığı veya karadelik bir nötron yıldızı yediğinde kilonova ile ilişkilendirmiştir.

Uzun Gama Işını Patlamaları

Bunlar en iyi gözlemlenen GRB’lerdir, çünkü 2 saniyeden daha uzun süre meydana gelmektedirler ve genellikle tüm tespitlerin % 70’ini içeren gözlemlenen GRB’lerin en yaygın olanlarıdır. En yaygın olarak büyük bir yıldız çöktüğünde ve bir süpernova durumunda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Süpernova patlaması parlak bir gama ışını patlamasına neden olmaktadır.

Ultra Uzun Gama Işını Patlamaları

10.000 saniyeden uzun süren Uzun GRB sınıflandırmasının kuyruk ucunu temsil etseler de, kendi ayrı sınıfları olarak kabul edilmektedirler. Bu uzun kuyruklar, bir manyetarın doğumunda, mavi bir süper yıldızın çöküşü veya gelgit bozulması olayı (bir yıldız kara deliğe çok yakın olduğunda ve gelgit kuvvetleri tarafından çekildiğinde) görülmektedir.

Tarihsel Gözlemler

GRB’ler hakkında ayrıntılı gözlem son zamanlarda ortaya çıkan bir olgudur; çünkü 20 yıl kadar öncesinde, bu olayların ne olduğuna dair somut bir kanıt bulunmamaktadır. Bu, 13 Ağustos 2002 yılında Gamma-Ray Bursts’u tespit etmek için kullanılan bir Amerikan uydusu olan High Energy Transient Explorer tarafından gözlemlenen GRB 020813 ile değişmiştir. Patlama yaklaşık 125 saniye sürmüş ve süpernovaya giden büyük bir yıldızla bağlantılı olduğu görülmüştür. Uydu, bugünün standartlarına göre düşük çözünürlüklü ekipmana sahipti, ancak GRB’ler hakkında kısa bir fikir vermiştir.

2008 yılında, GRB 080916C tespiti şimdiye kadar kaydedilen en ölümcül patlamanın rekorunu kırmıştır. 16 Eylül 2008 yılında NASA’nın Fermi Gama Işını Uzay Teleskobu tarafından tespit edilmiştir. Patlama, 5900 tipi la Supernova’nın toplam enerjisine sahipti! Gökbilimciler 12,2 milyar ışıkyılı uzaklıkta olduklarını hesapladıkları için mesafe de çok büyüktü, yani evren sadece 1,5 milyar yaşındayken ve 23 dakika sürdüğünde gerçekleşmiştir. 27 Nisan 2013 tarihinde tespit edilen ve Dünya’dan kaydedilen en yakın GRB’den biri olan GRB 130427A tarafından başka bir rekor kırılmıştır. Bu rekor 3,6 milyar ışık yılı uzakta tespit edilmiş ve 94 milyar elektron volt enerjiyi verdiği bildirilmiştir. X ışını gün batımı sonrası kızıllık olaydan 6 ay sonra tespit edilebildiğinden, daha uzun süreli patlamalardan biri olmuştur.
GRB 190114C’nin tespiti, diğer Gamma-Ray Bursts tarafından bugüne kadar ayarlanmış kayıtları geçmiştir. Bu patlama, 2019 Ocak ayında tespit edilmiş ve Dünya’dan kaydedilen en parlak olay olarak tarihe geçmiştir. Olay, 1 Tera elektron voltunun enerjisini, görünür ışığın bir fotonunun enerjisinin bir trilyon katı kadar ürettiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte Big Bang’den bu yana en parlak olay olarak kabul edilmiştir. Daha iyi algılama teknolojisi, gelecekte GRB 190114C tarafından belirlenen rekoru kırabilecek olayları tespit etmeyi sağlayacaktır. Ve eğer öyleyse, bu tanıklık etmek için bir patlama cehennemi olacak!

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık