Hızlı Uykuya Dalmanın Yolları

562 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İyi bir gece uykusu sağlığınız ve iyiliğiniz için son derece önemlidir. Sizi sadece ertesi gün için hazırlamaz, aynı zamanda vücut fonksiyonlarınızın devamlılığını sağlar. Fakat, uykuya istediğiniz kadar rahat geçebiliyor musunuz? Yoksa uykuya dalabilmek için mücadele mi ediyorsun? Uyuyamadığınızda uykuya dalmanın en iyi yollarını bulmak için okumaya devam edin.

Nasıl Daha Hızlı Uykuya Dalınır?

1. Odanızı Serin Tutun

Odayı serin tutma

Vücudunuzun sıcaklığı uykuya daldıkça değişme eğilimindedir. Vücut ısınız, ayaklarınız ve ellerinizin sıcaklığı artarken bir azalma görebilir. Bu nedenle, odanız sıcaksa, klimanızı daha soğuk bir sıcaklığa ( 1 ) ayarlamak iyi bir fikirdir . Sıcak bir banyo yapmak vücudunuzun daha sonra serinlemesine ve dolayısıyla daha iyi bir uykuya başlamanıza neden olabilir ( 2 ).

2. Tüm Elektronik Aletleri Kapatın

Tüm Elektronik Aletleri Kapatma

Yatmadan önce tüm elektronik aletlerin kapatılması da uykunuz için harikalar yaratabilir. Dizüstü bilgisayarınız, cep telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınız olsun, yatma vakti geldiğinde hepsini uzak tutun. Bunun nedeni, bu cihazların yaydığı mavi ışığın uyku düzeninizi etkileyebilmesidir ( 3 ).

3. Bir Uyku Takvimi Ayarlayın

Vücudumuz 24 saatlik bir döngü sistemini barındırır. Bu döngü sistemi vücudunuzun gündüz uyanık kalmasına ve geceleri uyumasına işaret eden dahili bir saat gibi davranır. Her gün aynı saatte uyanmaya ve yatmaya başlarsanız, vücudunuzun programa uyum sağlamasına yardımcı olur. Bu, her gün aynı saatte uyumanızı ve uyanmanızı kolaylaştırır ( 4 ).

4. Yatmadan Önce Kitap Okuyun

Yetişkinler hakkında o kadar emin olmasak da, çocuklar yatmadan önce kitap okuduklarında bu derin bir uykuya sahip olmalarına yardımcı oluyor ( 5 ).

5. Gün Işığı ve Karanlığa Maruz Kalın

Düzenli bir uyku takvimine sahip olabilmek için gereken döngü sistemini aktif edebilmek için ne zaman karanlık ne zaman aydınlık bunu görmeniz ve buna maruz kalmanız önemlidir. Gündüz ışığına düzensiz maruz kalma, uyanık kalmanızı zorlaştırabilir ve ayrıca uykuya dalmayı zorlaştırabilir ( 6 ).

Öte yandan, karanlık (gece), melatonin adı verilen uyku hormonlarından birinin salgılanmasını arttırdığından uykuyu teşvik etmektedir ( 7 ).

6. Sakinleştirici Müzikler Dinleyin

Müzik her zaman modunuzu doğru bir şekilde ayarlayabilir ve uyku düzeninize gelince oldukça işe yarar. Yatmadan önce dinlendirici müzik dinlemek sadece uyku kalitenizi arttırmakla kalmaz , ensomni gibi uykusuzluk bozukluklarıyla savaşmanıza da yardımcı olur ( 8 ), ( 9 ).

7. Saatinize Bakmaktan Kaçının

Saate bakmaktan kaçınma

Saat izleme alışkanlığı, kişinin sahip olduğundan haberi olmayan ama uyku düzensizliklerinde çok rastlanan bir rahatsızlıktır. Ayrıca uykusuzlukla ilgili endişe sorunlarını tetikleyebilir ( 10 ).

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık