İşle İlgili Geleceğinizi Belirleyin

441 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bugünün pazarında rekabetin zirvesinde kalmak için şirket kuruluşunda doğru yeteneği bulmak ve korumak önemlidir. Ancak bunu etkili bir şekilde yapmak hala bir zorluktur. Yeni ortaya çıkan istihdam eğilimleri ve son birkaç yılda tespit edilen eğilimler, iş gücü hakkında yeni düşünme biçimlerini benimsemeye ve işe alım sürecini değerlendirmeye yardımcı olabilir. İstihdam eğilimleri ile güncel kalmak, bunu etkili bir şekilde yapmayı sağlar.

İşlerin Geleceğini Şekillendiren İstihdam Eğilimleri

Yapılan işin daha kolay hale getirilmesi için işletmeleri etkileyen, her yıl devam eden ve göz önünde bulundurulmasını gerektiren istihdam trendleri vardır. Bu trendler aşağıdaki gibidir:

İş Geleceğini ŞekillendirmeYumuşak beceriler edinmek

Yürütülen küresel eğilimler üzerine yapılan bir araştırmaya göre, ankete katılan insan kaynakları profesyonellerinin ve işe alım yöneticilerinin % 92’si artık zor becerilerden daha önemli oldukları için yumuşak becerilere odaklanır. % 80’i, işin büyümesine yardımcı olmak için yumuşak becerilerin önemli olduğunu bildirirken, % 89’u, yumuşak becerilerin eksikliğinin kötü işe alımlarda bir hayal kırıklığı olduğunu bildirmişlerdir.

Böyle bir empati, duygusal zeka, yaratıcılık, iletişim becerileri vb gibi yumuşak becerileri bir dereceye kadar karşılaştırılamaz ederken, onların eşsiz insan yeteneklerini kaldıraç olanağı sağlar. Bunun tek dezavantajı, yumuşak becerilerin bir özgeçmiş veya bir röportaj ile ölçülememesidir. Ankete katılanların % 68’i, bir röportaj sırasında alınan sosyal ipuçlarıyla yumuşak becerileri değerlendirilmiştir. AI’nın artan kullanımı, gelecekte adaylardaki yumuşak becerilerin değerlendirilmesine de yardımcı olabilir.

Çalışma esnekliği

Çok uzun zaman önce, evden çalışabilmek şartlar doğrultusunda hem zor hem de nadir bir durumdu. Ancak gün geçtikçe zaman değişmekte ve iş esnekliği bir norm haline gelmektedir. Yapılan bir ankete göre, 2013 yılında çalışanların sadece % 25’ine kıyasla, çalışanların % 31’i 2017 yılında esnek çalışma düzenlemelerini tercih etmiştir.

Teknoloji, çalışma esnekliğindeki bu değişimden kısmen sorumludur. E-postalar, konferans görüşmeleri, anlık mesajlaşma vb iş ile ilgili acil durumlara ihtiyaç duyulması halinde çalışanların iş arkadaşlarıyla iletişim halinde olmalarını sağlar. Bu nedenle 2016’dan bu yana, iş esnekliği de sağlayan % 78 oranında artmıştır. Çalışanlar ayrıca iş ve kişisel yaşam arasında daha iyi bir dengeye ihtiyaç duyarlar ve iş esnekliği bunu yapmalarını sağlar. Ayrıca esneklik kuruluşların konumlarda maliyet tasarrufu sağlamasına da olanak tanır.

İşyeri tacizine karşı eylem

Bir işveren olarak, personelini her türlü zorbalık ve işyeri tacizinden korumak için ahlaki ve yasal olarak yükümlülüğü vardır. Güvenli ve destekleyici bir kurum kültürünü geliştirmek ve sürdürmek işverenin görevidir. Bunu yapmak için cinsel taciz politikaları ve eğitiminin güncel olması gerekir.

Yayınlanan bir rapora göre, profesyonellerin % 71’i küresel olarak tacizden korunmanın işe alım ve İK’nın bugünü ve geleceği için çok önemli bir trend olduğu konusunda hemfikirdir. Tacizin üstesinden gelmek ve destekleyici bir çalışma kültürü oluşturmak, politikaların ve eylemlerin bir kombinasyonunu gerektirir. İşyeri kuruluşunun tüm düzeylerinde gelişmiş çeşitlilik ve katılım, çalışanların yardım istemek için kendilerini güvende hissettikleri güvenli bir ortam yaratmada önemlidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık