Kilo Doğurganlığı Etkiliyor Mu?

340 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Fazla kilo doğurganlığın üzerinde negatif etkileri bulunmaktadır. Fazla kilolar, polikistik over sendromuna, adet düzensizliğine, kısırlık riskinde artışa ve gebelik sırasında düşük riskinde artışa neden olmaktadır.

Fazla kilolar ve hormonal bozukluklar

Fazla kilolar birçok hormon bozukluklarına yol açar. Örneğin; testosteron hormonunda artış, tiroid bezlerinde yavaşlama görülür. Bu hormonal bozukluklar adet düzensizliğine ve sonrasında hamile kalma oranında düşüklük görülür.

Hormonal bozukluklar nedeniyle cinsel isteksizlik artmaktadır. Cinsel birliktelik daha az yaşanacağından anne adayı için gebe kalma süreci uzayacaktır.

Fazla kiloların neden olduğu rahatsızlıklar

Fazla kilolar nedeniyle adet düzensizliğine sıkça rastlanır. Adet düzensizliği yumurtlama döngüsünü de olumsuz etkileyeceğinden hamile kalmak zorlaşacaktır.

Polikistik over sendromu kilo problemi olmayan kişilerde de görülse de kilolu kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Bu durum hamileliğe engel olur. Doktor tarafından uygulanacak olan tedavi dışında kilo verilmesi gereklidir.

Günümüzde çevresel faktörlerden dolayı sıkça rastlanan kısırlığı fazla kilolar da tetiklemektedir. Kısırlık sadece fazla kilolu kadınlarda değil, aynı şekilde fazla kilolu erkeklerde de görülmektedir.

Fazla kilolu olmak gebe kalındığı takdırde bile hem anne adayı hem de bebek için birçok risk taşımaktadır. Fazla kilolu gebelik, hamilelik şekeri, gebelik zehirlenmesi, yüksek doğum kilosu, düşük, ölü doğum gibi büyük riskler taşımaktadır.

Tüp bebek

Fazla kilo, tüp bebek tedavisinde sağlıklı yumurta gelişimine de engel olmaktadır. Bu nedenle tedavi süresinin de uzadığı ve daha fazla ilaç kullanımı görülmektedir. Fazla kilolu adaylarda tedavinin yarıda kalmasına daha sık rastlanır.

Diyet yapmak

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için doktor kontrolünde ideal kiloya düşülmeli. Sağlıksız kendi başına yapılan diyet hamile olabilme şansını olumsuz açıdan etkiler. Sağlıksız diyet sonucu kişide besin eksikliğine yol açacağından hem kişinin kendisi hem de yaşanacak hamilelik için zararlıdır.

Çok zayıf kişilerde gebelik

Gebelikte ideal kiloda olmak çok önemlidir. Kilolu bir kişi ideal kilosunun aşağısına düşmemelidir. Aynı şekilde çok zayıf bir kişide gebelik öncesi ideal kilosuna çıkmalıdır. Gereğinden fazla zayıf olmakta birçok risk taşımaktadır. Düşük doğum kilosu, düşük, gebelik zehirlenmesi gibi riskler ortaya çıkabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık