Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Temel Kuralı

349 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gün içerisinde fiziksel ve zihinsel olarak aktif bir yaşam süren insanoğlu, gündelik hayatın yoğunluğuna direnç gösterebilmek ve doğru kararlar alabilmek için her şeyden önce sağlıklarına dikkat etmelidir. Sağlıklı bir insan olmak ise, sağlıklı ve dengeli beslenmek ile yakından ilgilidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin temel kuralı için hayatı kolaylaştıracak çeşitli bilgiler verilecektir.
İyi Bir Başlangıç İçin, İyi Bir Kahvaltı

Sağlıklı bir hayat sürmenin ön koşulu, iyi bir beslenme programı hazırlamak ve bu programa sadık kalmaktır. Bu nedenle, öncelikle, güne enerjik ve zinde başlayabilmek için yeterli miktarda protein, vitamin içeren zengin bir kahvaltı yapmak şart. Kahvaltı etmeden çalışmaya başlayanlar, ilerleyen saatlerde yoğun iş yükünden ötürü zaten yorgun düşmeye eğilimli olan insan vücudunu daha çok yıpratır. Bu da, hem kişinin hem de yaptığı işlerin verimsiz olmasına neden olur. Her gün dengesiz beslenenler ise bir süre sonra fiziksel güçlük çekerler ve dolayısıyla çeşitli hastalıklara davetiye çıkartırlar.

Öğünler Çoğaltılmalı, Yemek Miktarı Azaltılmalı

Günde 3 öğün yemek yeme ritüeli, uzmanların önerdiği yeni bir uygulamayla şekil değiştirmiştir. Buna göre; öğün sayısı 6’ya çıkarılmalı fakat her öğünde az miktarda yiyecek tüketilmelidir. Tam tahıllı besinlerin tüketilmesini öneren uzmanlar, daha canlı bir gün geçirebilmek adına yüksek derecede lif içeren gıdaları tavsiye ediyor. Ara öğünlerde, meyve, kuru yemiş gibi gıdalar; ana öğünlerde ise sebze, balık gibi besleyici değeri yüksek olan besinler tercih edilmelidir.

En çok konuşulan konulardan biri olan yağ ise mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir. Herkesçe tavsiye edilen ve en sağlıklı yağlardan biri olan zeytinyağı yemeklerde daha sık kullanılmalıdır. Tuz ve şeker kullanımının azaltılması gerekirken, insan vücudunun yarısından fazlasını oluşturan su ise çokça tüketilmelidir.

“Fast Food” Tüketimi Zararlı Sonuçlar Doğurabilir

Artık, günümüzde oldukça yaygın olan ve hemen hemen her yerde görülen “fast food” içerikli ürünler, dengesiz beslenme biçimine birer örnektir. Bu tür hazır gıdalara sıklıkla başvurulması hâlinde, geri dönüşü olmayan sağlık sorunları yaşanabileceği gibi çağın hastalıklarından biri olan obeziteye de davetiye çıkarabilir.

Düzenli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık hâline getiren insanlar, bir süre sonra uyguladıkları programı benimsemeye başlar. Bu sayede birey, zorunda kaldığı için değil olması gerektiği için bu tarz beslenmenin uygun olduğunu kavrar. Bu bilince ve farkındalığa erişen her insan, hayat standardını yükseltir ve mutlu olacağı bir dünyanın kapılarını aralar.

Düzenli Spor Programı ve Kaliteli Bir Uyku Şart

Dengeli beslenmek kadar spor yapmak da insan hayatının önemli bir parçasıdır. Özellikle masa başında iş yapan insanlar, uzun süre hareket edemediklerinden dolayı kas ağrıları ve birtakım ortopedik bozukluklar yaşayabilir. Bu tür problemleri en aza indirmek için günün bir kısmı hareket hâlinde geçmelidir. Açık havada tempolu yürümek veya koşmak, stresli geçen bir günü geride bırakmak için tavsiye edilen yöntemler arasında. Bunun yanı sıra kaliteli bir uyku düzenine sahip olmak da sağlıklı bir yaşam sürebilmek ve verimli çalışabilmek için en az dengeli beslenmek kadar önemli.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık