Sığla Yağının Faydaları ve Zararları

644 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Sığla Yağı

Bitkilerin köklerinden, tohumlarından, yapraklarından ve dallarından elde edilebilen esanslı yağlar çok uzun sürelerden beri güzellik, bakım ve bitkisel tedavi alanlarında kullanılıyor. Sığla yağı da bu faydalı yağlardan sadece biri. Peki sığla yağının ne gibi faydaları var ve zararları var mı?

Sığla yağı daha çok aromaterapide kullanılır ve stresi yatıştırıcı etkisinden faydalanılır. Bazı bilim adamları yaptığı araştırmalarda sığa yağının kansere dahi iyi gelen bir esanslı yağ olduğunu kanıtlamışlar. Gelin isterseniz sığla yağının yararlarına maddeler halinde bir bakalım:

Sığla Yağının Faydaları

Sığla Yağı

1. Negatif duyguları uzaklaştırır ve stres seviyesini düşürür

Sığla yağını solumak kan basıncını düşürerek kalp atışlarının yavaşlamasını sağlar. Bu da vücutta bir gevşeme ve rahatlık hissini beraberinde getirir. Yavaş yavaş depresyon dağılır ve stresten uzaklaştığınızı hissedersiniz.

2. Ağrıyı ve iltihabı azaltır

Sığla yağı iltihap moleküllerin oluşumunu azaltıcı etki gösterdiği için eklem ağrıları, kireçlenme, astım ve bağırsak rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklarda ağrıyı azaltıcı etki gösterir.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yapılan çalışmalar sığla yağının tehlikeli bakteri ve virüsleri öldürerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu da hastalıkların önlenmesi için etkili bir yöntemdir.

4. Uykuya dalmaya yardımcı olur

Kronik stres ve kaygı özellikle geceleri sizin uykunuzu kaçıran etkenlerdendir. Bunların seviyesini düşüren sığla yağı uykuya daha rahat geçmenizi de sağlar.

5. Sindirimi kolaylaştırır

Sığla yağı bağırsak hareketlerini teşvik ederek toksinlerden arındırmasını sağladığı için sindirim işlemini kolaylaştırır. Sindirimi kolaylaştırdığı için mide kramplarını yatıştırmak için de kullanılabilir.

6. Kanamaları durdurur ve mikrop kırıcı özelliği vardır

Sığla yağının mikropların üremesini engelleyici bir yapısı vardır. Yaraları dezenfekte etmek ve yara bölgesindeki mikropları kırmak için kullanılabilir.

7. Hormonları düzenler ve doğurganlığı artırır

Sığla yağı hormonları düzenleyerek menapozun semptomlarını azaltabilir. Yapılan çalışmalarda bu yağın doğal özellikleri ile doğurganlık arasında olumlu bir bağlantı olduğu da gösterilmiştir.

8. Cilt için iyileştirici ve yaşlanmayı önleyici özellik gösterir

Sığla yağının cildi kuvvetlendirici, tonunu düzenleyici ve elastikiyetini koruyucu özelliği vardır. Ayrıca cilde zararlı bakterileri ve cilt lekelerini ciltten uzak tutar. Cildinizin yaşlanmasını da geciktirir.

9. Hafızayı kuvvetlendirir

Sığla yağının bir diğer faydası da hafızanın kuvvetlenmesini ve öğrenme fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlamaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık