Türkiye’de Gezilebilecek Huzurlu Yerler

411 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Anadolu doğanın korunduğu cennetlerle dolu olan bir alandır. Şehirden uzaklaşmak istendiğinde huzurlu gezi rotaları hakkında araştırılma yapılmaya başlanır. Türkiye’de gezilebilecek 10 huzurlu yer nerededir?

Macahel, Artvin

Macahel sınırda bir yerleşim yerinin adıdır. Kelime anlamı olarak Gürcü dilinde Macahel, halk etimolojisine göre ise” maça” kelimesi “bilek” ve “heli” kelimesi “çukur” anlamına gelmektedir. Bu bölge 12 köyden oluşur. Köylerden 6 tanesi Türkiye sınırı içerisindedir. Diğer 6 köy ise Gürcistan’da kalmaktadır. Yemyeşil doğası ile bu köyler adeta saklı birer cennet görünümündedir. Mutfak kültürleri ise geleneksel yapılarını korumaktadır. Gölleri, şelaleri, ormanları ve yemekleri ile huzurlu bir gezi için rota olarak belirlenmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Bördübet, Muğla

Sessiz ve sakin bir yerleşim alanıdır. Bördübet nehri ve ormanları ile ünlüdür. Huzurlu bir gezi arayanların uğrak noktası olup kuş gözlemcileri için de önem taşır.

Gökçeada, Çanakkale

Taş döşeli yollarla kaplı Zeytinli, Tepeköy, Bademli ve Dereköy gibi Rum köylerinin bulunduğu Gökçeada kalabalıktan uzakta olmak isteyen gezginlerin uğrak noktasıdır.

Gökova, Muğla

Doğa harikası olarak nitelenen Muğla, bir tarafında yer alan dağ manzarası diğer tarafında yer alan Azmak Nehri ile adını hak etmektedir. Huzurlu tatil için doğaseverlerin gözdesidir.

Karagöl, Artvin

Çam ve ladin ağaçlarının en önemli yetişme yeri olan Karagöl sonsuz huzurun adeta tek adresi gibidir. Şavşat ilçesinin Sahara Milli Parkı’nda yer almaktadır. Kamp severlerin gözde alanı olan Karagöl huzurlu zaman geçirmek isteyen kişilerin tercih ettiği yerdir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık