Vizesiz Gidilmekte Olan Ülkeler için Seyahat Önerileri

300 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Herkes farklı kültürleri, şehirleri, ülkeleri gezmek görmek ister. Özellikle de dünyaya dair yeni yerler keşfetmek, seyahet etmek herkesin hayalidir. Ancak hepinizin de bildiği gibi yurt dışı seyahatleri, vize konusu yüzünden özellikle de Türk vatandaşları için oldukça zorludur.

Avrupa’da pek çok ülke Schengen bölgesine dahil oldukları için bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının bu ülkelerde vize alma zorunluluğu bulunuyor. Özellikle de yurt dışında öğrenim görmek isteyen ya da dil eğitimi almak isteyenler için sıkıntılı bir süreç. Çünkü vize almadan bunları yapmak mümkün değil. Üstelik vize almak çok zor.

Seyahat etmek isteyenler de bu uğraşlardan ötürü gitmiyor ya da gidemiyor. İşte tam da bu noktada imdadınıza vize istemeyen ülkeler yetişiyor. Vize almadan da birçok ülke görebilirsiniz. Özellikle de seyahat döneminin çok fazla olduğu mevsime girmişken sizler için vize istemeyen ülkeleri araştırdık.

Vize sıkıntısıyla uğraşmadan gidip görebileceğiniz o ülkeler!

Avrupa’da Vize İstemeyen Ülkeler

1) Bosna Hersek

Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan Bosna-Hersek bir Balkan ülkesidir. Eski Yugoslavya topraklarından ayrılarak kurulmuştur. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dır ve Osmanlı Dönemi’nine dair izlerin bulunabileceği önemli bir kültür mirasına sahiptir.

Tarihi ve doğal güzellikleri açısından keşfedilmeyi bekler. Türk turistlere Bosna Hersek’te oldukça fazla değer verilir. Bosna halkının Türklere olan ilgisi oldukça fazla. Gittiğinizde sizi çok güzel karşılayacak ve misafirperverlikte bulunacaklardır.

Haziran-Eylül ayları arası Bosna Hersek ziyareti için en uygun zamandır çünkü bu aylarda sıcak 25 derece civarındadır ve ülkede yağış olmaz. Ek olarak, Ocak ve Şubat ayları çok yağışlı geçer. Bosna Hersek’te yemek kültürü oldukça zengindir. Türk mutfağına benzer olduğu için damak zevkinize uyabilecek lezzetlerle karşılaşmanız mümkün.

Türklerin yurt dışında en çok zorlandığı konu mutfak kültürü olduğu için bu ülkedeki ziyaretinizde yemekle ilgili bir sorun yaşamayacaksınız.

2) Karadağ

Adriyatik Denizi kıyısındaki Karadağ büyülü kumsalları ve panoramik manzarasıyla muhteşem güzelliğe sahip bir ülke. Karadağ’a gittiğinizde Podgorica havalimanına indikten sonra yolcluluğunuz boyunca doğasına hayran kalacaksınız. Özellkle macera severlerin bir an önce burayı gidip görmesi gerek. Çünkü kazak, bisiklet, tırmanış, yelkeni rüzgar sörfü gibi çeşitli spor dalları yapılmakta. Biyolojik çeşitliliğinin de çok fazla olduğu bir ülke.

Doğası ve yeşilliği sizi kendine hayran bırakırken, Kotor bölgesine geldiğinizde kendiniz bambaşka bir tarihi zamanda gibi hissedeceğiniz, adeta Orta Çağ kasabasında yaşıyormuş gibi hissi uyandıracak. Üstelik ülke, birçok Avrupa ülkesine göre daha uygun.

Karadağ’ a gitmek istiyorsanız elinizi çabuk tutun ve bu yaz mevsini kaçırmayın. Eylül ayına kadar denize girebileceğiniz bir ülke.

3) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Akdeniz’de Türkiye’nin güneyinde yer alan Kuzey Kıbrıs, Kıbrıs Adası’nın kuzey bölümündedir. Bağımsızlığını sadece ülkemizin tanımış olduğu, Türkiye’nin yavru vatanı diye tabir edilen ve gezip görebileceğiniz tatil bölgesi diyebiliriz.

Ülkenin başkenti Lefkoşa’dır. Sicilya ve Sardunya’dan sonra gelen 3. büyük ada olma özelliğine sahiptir. Akdeniz iklimine sahip olan ülkeyi 4 mevsim ziyaret edilecek iklim şartlarına sahiptir. Özellikle Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak geçmektedir. Bu yüzden tatil için gidecek olanlar daha çok Haziran ayını tercih etmektedirler.

4) Makedonya

Makedonya, Eski Yugoslavya Cumhuriyetleri’nden biridir. Küçük bir ülke olmasına rağmen farklı bir büyüsü var. Gittiğinizde sizi kendisine çekebilecek etkiye sahiptir. Üstelik tarihi ve kültürel özellikleri ülkemizle benzerlik gösterdiği için kendinizi hiç yabancı hissetmeyeceğiniz bir ülke.

Doğası öylesine güzel ki… Diğer birçok ülkelerdeki kitlesel turizm bu ülkeyi ve insanların misafirperverliğini bozmamış. Çok fazla bütçeniz yoksa hiç dert etmeyin. Çünkü fiyatlar oldukça makul.

Asya’da Vize İstemeyen Ülkeler

5) Katar

Katar dendiği zaman akla ilk zengiliği gelir. Gerçekten de gelmeyecek gibi değil. Çünkü kişi başına düşen milli gelir 120 USD civarında. Para birimleri Katar Riyali. Ülke çöllerde kaplı olduğundan gezip görülmesi gereken bir yer. Eğer yolunuz Katar’a düşerse mutlaka çöl safarisi yapın ya da konaklamalı kamplarında kalın.

Vizesiz gidilebilecek yerlerdeki en güzel ülkelerden biri. Çöl gezileri eminim sizi çok etkileyecek. Üstelik gezeceğiniz yer sadece çöl değil. Ülkenin kültürel ve tarihi yönlerini de keşfedebileceğiniz geziler de yapmanız mümkün.

6) Lübnan

Lübnan, Doğu Akdeniz kıyısında yer alan, yönetim şekli Cumhuriyet olan bir ülkedir. Başkenti Beyrut olan Lübnan’ın tarihi çok eskilere dayanır. Antik Çağ’ın en önemli medeniyetlerinden biri olan Fenikeliler bu ülke topraklarında yaşamışlardır.

Birçok kültürün ve din uyum içinde yaşadığı bir ülkeydi. Aynı zamanda Beyrut, en ünlü yeme-içme ve eğlence hayatının ünlü olduğu ülkelerden biriydi; savaş dönemine kadar. Son yıllarda turistler korkarak seyahat etmeye başladılar. Günümüzde Beyrut tekrardan yapılanma sürecine girip, turizmi ayağa kaldırmaya başladı. Ziyaret ederseniz sizi her yönden tatmin edeceği kesin.

7) Maldivler

Maldivler, ülkemizden direkt uçusun buluduğu bir ülke. Özellikle de son yıllarda Maldivlere seyahat çok yaygınlaştı. Özellikle de balayı çiftlerinin en fazla tercih ettiği tatil bölgelerinden biri.

Maldivleri gezmek için en uygun dönem, yağışların sizi engellemeyeceği Nisan – Mayıs aylarıdır.

8) Tayland

Tayland, birbirinden güzel tropik adaları ve görkemli Budist tapınakları ile her yıl binlerce turistti ağırlayan bir Uzak Doğu cennetidir. Tayland konaklama açısından da oldukça zengin bir ülkedir. Ülkemizde de tur şirketlerinin çok sık bir şekilde gezi düzenlediği tatil bölgelerinden biridir.

Tayland halkı turistlere karşı çok güleryüzlü ve misafirperverdir. Tay mutfağı dünyanın zengin ve en sevilen mutfaklarından biridir. Deniz ürünleri, pirinç, sarımsak, limon ve çeşitli baharatların sıkça kullanıldığı bir mutfak yapıları vardır.

Tayland’a, ülkemizden doğrudan uçak seferleri düzenleniyor. Eğer Tayland’a gidecekseniz ve Muson yağmurlarına yakalanmak istemiyorsanız kesinlikle Kasım- Mart ayları arasında gitmelisiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık