Yara ve Tırnak İzi Nasıl Geçer?

569 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yara izleri, özellikle yüzdeki yara izleri estetik görünüme zarar veren istenmeyen izlerdir. Bu izleri yok ettiğini iddia eden bir sürü krem ve ürün kozmetik dükkanlarında satılıyor. Bunların bir kısmı gerçekten işe yararken bir kısmı da maalesef istenilen sonucu vermiyor. Ama bu izleri geçirmek için etkili doğal tarifler mevcut olduğu için gidip pahalı kremler satın almanızı önermiyoruz. Yara ve tırnak izlerini doğal yollardan geçirmek isteyenler aşağıdaki doğal tariflere mutlaka bir göz atmalı;

Yara izlerini geçiren doğal tarifler

Aşağıda paylaştığımız tarifler çizik izi, yanık, kaza izi, kesik izleri, sivilce izleri, faça izi, sürtünme izleri ve ısırık izleri için etkili doğal tariflerdir.

1. Limon Suyu

Limon suyu özellikle eski yara izlerini geçirmek için çok etkilidir. Taze bir limonu alın ve ortadan kesin. Sulu kısımları ile yara izlerinin bulunduğu yerleri ovalayın. Limonun doğal renk açıcı etkisi sayesinde yara izlerinizin görünürlüğünün azaldığını fark edeceksiniz. Etkisini artırmak için 15 gün boyunca limonun suyunu sıkıp içine şeker katmadan içebilirsiniz.

Hassas bir cilde sahip olanlar limon suyuna eşit miktarda gül suyu ekleyerek karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımı ile yara izlerinin üzerine sürebilir. Limondaki asidin cildine zarar vereceğini düşünenler bu yöntemi uygulayabilirler.

2. Aloe Vera

Antibakteriyel özellikleri sayesinde doğal bir iltihap önleyici ve kızarıklık giderici olan Aloe Vera özellikle derin yara izlerini geçirmek için son derece etkili bir doğal yöntemdir. Doğal bir yumuşatıcı olan aloe vera hasar gören cildin onarılmasına yardımcı olur ve sağlıklı cilt hücrelerinin oluşmasını destekler. NOT : Aloe vera jelini açık yaralara sürmemeniz gerekiyor.

Aloe Vera yapraklarındaki en dıştaki yeşil zarı soyun ve altındaki jeli çıkartın.
Bu jeli yara izlerinin üzerine sürün ve parmak uçlarınızla oval bir şekilde masaj yapın.
Yarım saat bu şekilde bekledikten sonra su ile yıkayın.
Bu işlemi günde 2 kere tekrarlayın.

3. Kuşburnu Tohumu Yağı

İsmi yabancı gelse de kuşburnu tohumu yağı pek çok kozmetik ürününün içerisinde kullanılan bir yağdır. Özellikle yüz çizikleri için olan yara izlerine bitkisel çözüm olarak öneriyoruz. Bir kaç damla parmak uçlarınıza alarak, bununla yüzdeki çiziklere nazikçe masaj yapın. Bu işlemi günde iki kere tekrarlayarak istediğiniz sonuçlara ulaşana kadar devam edin.

4. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı vücuttaki yara izlerini geçirmek için oldukça etkili bir doğal yağdır. Hasarlı cilt hücrelerinin onarılmasına ve serbest radikallerin cilde verdiği hasarın minimuma indirilmesine yardımcı olur.

Bir miktar sızma Hindistan cevizi yağını daha fazla sıvılaştırmak için ısıtın.
Isıttığınız yağı avuç içine alarak yara izi olan yerlerin üzerini ovalayarak 5-10 dakika masaj yapın.
Cildin yağı iyice emebilmesi için 1 saat bu şekilde kalmasına izin verin.
Günde 2 kere tekrar ederek istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

5. Buz Küpleri

Buz küpleri en kolay yara izi tedavisi olarak herkesin buzdolabında bulunan buz küpleri bu yöntem için yeterlidir. Ayrıca bunu diğer uygulamalarla birlikte yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken günde 2 kere elinize alacağınız bir buz küpü ile yara izlerinin üzerini ovalamak.

6. Vitamin E Yağı

Ciltteki yara izlerini geçirmek için bir diğer muhteşem yöntem de vitamin E yağıdır. Nemlendirici etkisi ile hasarlı cilt dokularının onarılmasına yardımcı olur.

Bir kaç adet vitamin E kapsülünü açarak içerisindeki yağı çıkarın.
Ortaya çıkan yağı izlerin üzerine yayın ve 10 dakika nazikçe masaj yapın.
Bu şekilde 15-20 dakika bekleyin ve sonrasında ılık su ile durulayın.
Bu işlemi günde 3 kere tekrarlayabilirsiniz.

7. Hint Defnesi Yağı

Hint Defnesi Yağı cilt iyileştirici özellikleri sayesinde yüzdeki yara lekelerini gidermek için doğal bir tedavi yöntemidir.

2 yemek kaşığı su içerisine 4 damla Hint defnesi yağı ekleyin ve karıştırın. Bu karışımlar günde 3-4 kere yara izlerinin üzerini temizleyin.
Alternatif bir tarif ise 2-3 damla Hint defnesi yağı ile bir çay kaşığı badem yağını karıştırın. Bu karışımı izlerin üzerine uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Sonrasında ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu tarifi günlük olarak uygulayın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık